کنفرانس محیط زیست و حقوق بشر

ایران، محیط زیست و حقوق بشر
برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه کنفرانسی با موضوع محیط زیست و حقوق بشر با حضور اساتید برجسته بین‌المللی که تقریباً از تمامی مناطق و قاره‌های دنیا در آن شرکت کرده‌اند، برگزار می‌شود. هدف این کنفرانس واکاوی مسائل و مشکلاتی است که در حوزه محیط زیست بوجود آمده و تهدیداتی جدی برای بشر به‌وجود آورده است. در همین نقطه است که محیط زیست با حقوق بشر پیوند می‌خورد. بی‌توجهی به مسائل زیست‌محیطی، بشر امروز را در موقعیتی خطرناک قرار داده است و این تهدید روزبه‌روز چهره‌ای خشن‌تر به‌خود می‌گیرد. بحران چنان ابعادی پیدا کرده است که اخیراً کمیته حقوق بشر ملل متحد و برنامه محیط زیست ملل متحد قطعنامه‌ای در ارتباط با حقوق بشر و محیط زیست صادر کرده‌اند. در چنین فضایی برگزاری چنین کنفرانس‌هایی، به‌ویژه در منطقه خاورمیانه که سابقه برگزاری چنین نشست‌هایی را ندارد می‌تواند فرصتی مغتنم برای منطقه و خاصه ایران فراهم آورد.
به گفته حسینی، دبیر اجرایی این کنفرانس، ایده اولیه برگزاری این نشست علمی، با رئیس کرسی صلح و حقوق بشر یونسکو در ایران، در میان گذاشته شد و از آن پس هماهنگی‌ها و رایزنی‌های لازم با چهره‌های مطرح علمی دنیا در حوزه حقوق محیط زیست حقوق بشر برای شرکت در این کنفرانس آغاز شد.

شرکت اساتید و نمایندگان برجسته حقوق بشر و محیط زیست
وی معیارهای دعوت از چهره‌های شرکت‌کننده در این اجلاس را، نخست رتبه علمی و دانشگاهی، و دوم نمایندگی سازمان‌های بین‌المللی دولتی یا غیردولتی عنوان کرد. در این خصوص حدود 35 نفر از چهره‌های مطرح حقوق محیط زیست و نیز نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی مطرح همچون برنامه‌های محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) -که بناست پیام مدیراجرایی یونپ را در مراسم افتتاحیه قرائت کند-، اتحادیه جهانی حفاظت از محیط زیست (IUCN) برای شرکت در کنفرانس یادشده دعوت شدند.
هم‌اکنون تشریفات اداری معمول برای حضور 18 نفر از این افراد در حال اتمام است و بدین ترتیب می‌توانیم شاهد حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف قاره‌های اروپا، آفریقا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی، آسیا و اقیانوسیه باشیم.
مسائل مطرح شده در این کنفرانس در3 محور اصلی مطرح می‌شود. نخست مبانی و مفاهیم که شالوده‌های نظری و مباحث پایه‌ای حقوق بشر و محیط زیست را دربرمی‌گیرد؛ دوم بررسی زمینه‌های اجرایی مفاهیم و اصول کلی توسط سازمان‌های بین‌الدولی یا مشارکت سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی، و همچنین اجرای آنها در قلمرو داخلی کشورها؛ و محور سوم نیز به بررسی موضوع در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی می‌پردازد.
در مجموع 25 مقاله، از جمله 20 مقاله به زبان انگلیسی، 2 مقاله به زبان فرانسه و 2 مقاله به زبان فارسی به دست دبیرخانه همایش رسیده است.

فرصت‌هایی که از دست رفتند
به گفته وی این کنفرانس قرار بوده است دو ماه پیش برگزار شود اما به دلایل گوناگون از جمله کمبودهای مالی و برخی ناهماهنگی‌ها، برگزاری آن موکول به اردیبهشت ماه شد. به همین دلیل برخی چهره‌های شاخص علمی از جمله دینا شلتون استاد دانشگاه جرج واشنگتن، آلن بویل استاد دانشگاه ادینبورگ انگلستان، جودی فریمن استاد دانشگاه هاروارد، دیوید ویرث استاد دانشگاه بوستون، ولفگانگ بروهن مدیراجرایی شورای بین‌المللی حقوق محیط زیست و مدیر مؤسس کمیسیون حقوق محیط زیست IUNC، ژوتا برونی استاد حقوق دانشگاه اتاوای کانادا و از محققین برجسته حقوق محیط زیست، ریچارد لازاروس استاد دانشگاه جرج تاون آمریکا نتوانستند در این کنفرانس شرکت کنند.

منبع: خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران

http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=583

 

/ 0 نظر / 41 بازدید