ادامه خشکسالی در سال جاری و آینده را خطری جدی برای رودخانه زاینده رود

سلطانی، عضو هیأت علمی گروه مرتع و آبخیزداری دانشگاه صنعتی اصفهان ضعف در مدیریت را عاملی مهم در حادتر شدن خشکسالی زاینده رود عنوان کرد و به ایسنا گفت: عدم مطالعه و پیش بینی دقیق از وضعیت جوی سبب شد که مسؤولان سازمان آب منطقه ای در اذرماه از کاهش بارندگی ها آگاه شوند و در نتیجه در کاهش آب خروجی از سد تاخیر کردند.

وی ادامه داد: آغشته شدن نفت به آب رودخانه در اثر سانحه نفتی ایجاد شده مسؤولان را وادار کرد که برای افزایش سرعت آب و رفع هرچه سریع تر این لکه نفتی از آب آشامیدنی شهروندان، حجم بیشتری از آب پشت سد را آزاد کنند که این مسأله نیز عواقب نا مطلوبی بر ذخیره‌سازی آب پشت سد گذاشت.

معاون آموزشی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان مکانیابی ناصحیح صنایع و اراضی کشاورزی مخصوصا کشت برنج را در حاشیه زاینده‌رود سبب افزایش بهره بردای بیش از اندازه از این رودخانه دانست و تاکید کرد: برنج گیاهی است که جهت ابیاری به حجم زیادی از آب نیازمند است و این در حالی است که بیشترین اراضی برنج کاری شده نیز در حاشیه زاینده رود قرار دارند.

سلطانی همچنین توسعه بیش از اندازه فضای سبز را در کناره این رودخانه به وسیله چمن کاری غیرکارشناسی خواند و چمن را به عنوان گیاهی برشمرد که علاوه بر دارا بودن تبخیر زیاد به مقادیر فراوانی از آب نیز برای آبیاری نیازمند است.

عضو هیأت علمی گروه محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان اقدامات شرکت آب منطقه ای اصفهان را نسبت به عملکرد آن ها در سال 79 و خشکسالی آن موقع مثبت ارزیابی کرد و بازکردن 2 هفته‌ای دریچه‌های سد را عملی مطلوب خواند.

 

مهندس طرفه، مدیرعامل سازمان آب منطقه‌ای استان اصفهان ادامه خشکسالی در سال جاری و آینده را خطری جدی برای رودخانه زاینده رود دانست و با اشاره به کاهش بارندگی­ها و افزایش دما به ایسنا گفت: برای سال آینده هنوز برنامه‌ریزی نشده ولی با توجه به حجم آب پشت سد زاینده­رود که به حدود 360 میلیون مترمکعب خواهد رسید امکان توزیع آب برای بخش کشاورزی در پاییز وجود ندارد.

وی افزود : میزان بارندگی نسبت به سال گذشته در حدود 60 تا 80 درصد کاهش داشته است که این عامل سبب شده میزان آورد رودخانه و به طور کلی جریان­های سطحی استان به مقدار چشمگیری کاهش داشته باشند.

طرفه در پاسخ به این که آیا سازمان آب منطقه­ای پیش‌بینی‌های لازم را در خصوص کاهش بارندگی و حفظ ذخیره آب پشت سد کرده بود، اظهار کرد: در ابتدای هرسال آبی، یعنی از اول مهرماه برنامه توزیع آب برای هر بخش مصرفی براساس پیش‌بینی‌های جوی، مدل‌های آماری و همچنین حجم آب پشت سد تنظیم می شود که با تکیه براین برنامه در هر دوره مشخص حجمی از آب پشت سد خارج می‌گردد.

در اواسط پاییز 86 که میزان بارندگی ها کاهش یافت، سازمان آب نیز با توجه به این تغییرات برنامه تنظیم شده را اصلاح کرد.

وی گفت: از حدود800 میلیون متر مکعب آب پشت سد در سال 86، 450 میلیون مترمکعب را به بخش شرب و صنعت و مابقی را به بخش های کشاورزی و محیط زیست اختصاص دادیم که در این میان توزیع آب برای بحش کشاورزی براساس توزیع دوره ای یا ونش بندی انجام گردید.

مدیر عامل سازمان آب منطقه ای اصفهان توزیع آب در بخش های قابل شرب و صنعت را موفق خواند و توزیع آب را در بخش کشاوررزی با مقداری کاهش براساس مدل دوره ای توصیف کرد.

کشت برنج در حاشیه زاینده رود نباید انجام شود

وی از اقدامات سازمان برای مقابله با خشکسالی، احداث تصفیه خانه آب در سال گذشته و انتقال آب چشمه لنگان به حوزه آبریز زاینده رود را با حجمی در حدودیک میلیون و 200 هزار مکعب نام برد.

طرفه ضمن تایید نامناسب بودن الگوی کشت در حوزه زاینده رود گفت : به طور کلی با توجه به سند ملی آب، الگوی کشت در حوزه زاینده رود باید به طرف کشت های کم مصرف تغییر کند وکشت برنج در حاشیه زاینده رود نباید انجام شود.

وی انجام برنامه ریزی را در این خصوص منوط به همکاری سازمان آب و دیگر نهاد ها از جمله جهاد کشاورزی دانست و تصریح کرد: فعلا برنامه ای در دست اجرا وجود ندارد اما با توزیع دوره ای آب برای بخش کشاورزی، عملا امکان کشت های پرمصرف برای کشاورزان فراهم نخواهد شد.

 

غلظت آلاینده‌ها در زاینده رود افزایش یافته است

 

رجبعلی قاسمی، معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان اصفهان نیز در گفتگو با ایسنا کیفیت آب رودخانه زاینده رود را براساس داده‌های اندازه گیری شده این اداره نسبتا مطلوب توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: خشکسالی، پدیده ای خارج از اراده انسان هاست که با وقوع آن در شرایط فعلی در زاینده رود غلظت آلاینده ها نیز به طور طبیعی افزایش یافته است.

آلودگی میکروبی به میزان فراوانی در زاینده رود وجود دارد

وی عمده‌ترین پساب‌های وارد شده به زاینده رود را فاضلاب های شهری و انسانی و در کنار آن زهکش های کشاورزی عنوان کرد و گفت: آلودگی میکروبی به میزان فراوانی در زاینده‌رود وجود دارد که علت آن عدم کلرزنی و گندزدایی پساب‌ها در تصفیه خانه های فاضلاب شمال و جنوب است. همچنین نبود تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرک بهارستان با حجمی در حدود 75000 مترمکعب فاضلاب در روز سبب شده که بخشی از این پساب برای آبیاری های کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد و مابقی نیز به زاینده رود وارد شود ورود این آلاینده ها نیز در ازدیاد آلودگی های میکروبی در این رودخانه تاثیرگذار هستند.

جای هیچ گونه نگرانی برای آب شرب مردم اصفهان وجود ندارد!

قاسمی در ادامه تصریح کرد: از آن جا که آب آشامیدنی شهروندان اصفهانی در فاصله 70 کیلومتری از اصفهان و بالاتر از محل فاضلاب های وارد شده برداشت و تصفیه می شوند از این رو جای هیچ گونه نگرانی برای آب شرب مردم اصفهان وجود ندارد!

معاون محیط زیست انسانی اداره کل محیط زیست استان اصفهان زهکش‌های کشاورزی را حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی نیترات و فسفات دانست و در این رابطه گفت: اولویت این اداره در حال حاضر کاهش آلودگی‌های میکروبی زاینده‌رود است و تلاش در جهت وادار کردن سازمان آب و فاضلاب استان برای کلرزنی پساب‌هایی است که پس از تصفیه وارد این رودخانه می‌شوند. بنابراین با توجه به این اولویت ها فعلا برنامه ای برای کاهش مواد مغذی به زاینده رود وجود ندارد و چهره زاینده رود پس از رفع خشکسالی نیز تغییر چندانی نخواهد کرد.

وی راهکار رفع این مشکل را آموزش کشاورزان در استفاده محدود و متناسب از کودهای شیمیایی و طبیعی دانست.

آلودگی نفتی ایجاد شده در اردیبهشت ماه از زاینده رود کاملا برطرف شده است

قاسمی ضمن اشاره به این نکته که آلودگی نفتی ایجاد شده در اردیبهشت ماه از زاینده رود کاملا برطرف شده است ونگرانی در این زمینه نیست، یکی از اقدامات موثر اداره محیط زیست در حفظ اکولوژی زاینده رود را حذف پساب های صنعتی و شیمیایی در یک ساله گذشته از تنها رودخانه شهر اصفهان بیان کرد و انجام این مهم را به واسطه پیگیری های این ارگان دولتی دانست.

 

کیفیت آب زاینده رود بر مبنای مطالعه جدید نامطلوب است

 

دکتر میرغفاری، عضو هیأت علمی گروه محیط زیست دانشگاه صنعتی اصفهان نیز در گفت‌وگویی با ایسنا کیفیت آب زاینده رود را بر مبنای مطالعه جدید صورت گرفته در این دانشگاه نامطلوب خواند و وضعیت این رودخانه را درصورت عدم اقدامی جدی برای حفظ ااکوسیستم آن در آینده مخاطره آمیز دانست.

به نظر می‌رسد زاینده رود دچار تخریب زیادی شده و خواهد شد

وی افزود: کاربری های رودخانه زاینده رود در این سال ها به دلیل شرایط و موقعیت ویژه اش افزایش یافته و با بهره برداری های بیش از اندازه ای که از این رودخانه در فعالیت های کشاورزی و صنعتی می شود و همچنین ورود الاینده ها، به نظر می رسد زاینده رود دچار تخریب زیادی شده و خواهد شد.

وی در پاسخ به این سوال که چه اقدامی می تواند به بهبود این وضع کمک کند، اظهار داشت : با توجه به این که اطلاعات مسئولان از کیفیت آب رودخانه زاینده رود کافی نیست بنابراین در وهله اول نیاز به سیستمی است که در هر لحظه بتواند گزارشی از وضعیت کیفیت آب را در نقاط مختلف ارائه کند. مزیت دسترسی به چنین سیستمی در درجه اول می تواند توانایی مسئولان را در مدیریت منابع اب افزایش دهد و آن ها را در کاهش، کنترل و پیشگیری از آلودگی های وارد شده کمک زیادی نماید.

 

خشکسالی موجود فعلا معضلی محسوب می شود که مسلما میزان آلاینده ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد

 

دکتر بینا، مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه اصفهان نیز در گفتگو با ایسنا مهم ترین مشکل زیست محیطی مربوط به زاینده رود را در حال حاضر خشکسالی دانست و گفت:خشکسالی موجود فعلا معضلی محسوب می شود که مسلما میزان آلاینده ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و مهم تر از همه آن است که این خشکسالی در سال آینده هم ادامه یابد.

آلودگی های میکروبی در رودخانه زاینده‌رود بیش از حد استاندارد است

وی علیرغم آن که میزان آلودگی های میکروبی را در رودخانه زاینده رود بیش از حد استاندارد دانست اما آمار بیماری های پوستی را در جامعه در قیاس با سال پیش چندان دارای تغییر ندانست.

بینا با بیان این که خطر مصرف ماهیان صید شده از زاینده رود به دلیل استفاده کمتر شهروندان چندان جدی نیست، از آلوده بودن بعضی از گونه های خلیج فارس و رود کارون به انواع آلاینده ها خبر داد و از شهروندان خواست در استفاده غذایی از این ماهیان در جیره غذایی خود تجدید نظر کنند.

دکتر نصراله محبوبی صوفیانی، اکولوژیست و رئیس دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان نیز خبر داد در آینده ای نزدیک اطلاعات حاصل از تحقیقات انجام شده بر روی تجمع زیستی فلزات سنگین در بافت ماهیان رودخانه زاینده رود را در اختیار رسانه ها قرار خواهیم داد.

 

منبع : پایگاه آگاهی رسانی محیط زیست ایران (زیستا)

http://www.greennews.ir/detail_fa/?iData=92&iCat=330&iChannel=1&nChannel=News

/ 0 نظر / 33 بازدید