زاگرس، بزرگترین سرچشمه ایران است

وی گفت : زیرا گاهی دیده می شود که متولیان پروژه های عمرانی درباره تولید آب در جنگل های زاگرس و یا سایر مزایای این مناطق طبیعی عامیانه و غیرکارشناسی صحبت می کنند.
این مقام سازمان جنگل ها با بیان اینکه باید توجه داشت که کشور ما در منطقه خشک اقلیم جهانی واقع شده است، ‌تصریح کرد : میزان بارندگی در کشور ما یک سوم متوسط بارندگی جهانی است و این در حالی است که پیش بینی ها حاکی از آن است کشورهایی که در این عرض های جهانی واقع هستند، در دراز مدت کاهش 20 درصدی میزان بارندگی را خواهند داشت. وی با تاکید بر اینکه که این امر باید توجه دوچندان را به منابع تولید آب کشور اعم از جنگل های زاگرس را باید به همراه داشته باشد، اضافه کرد : زاگرس 40 درصد آب کشور را تولید می کند و آبهایی که از طریق تونل کوهرنگ و یا سایر مسیرها به مناطقی چون کویر یزد منتقل می شوند، از این منطقه سرچشمه می گیرند.
مقدسی با این مقدمه نتیجه گرفت : ازاین رو می توان گفت که توسعه مناطق مرکزی ایران در گرو توسعه و انتقال آب زاگرس است که در صورت انجام فعالیت های توسعه ای در منطقه زاگرس آسیب می بیند.
معاون مناطق خشک و نیمه خشک سازمان جنگل ها ادامه داد یقینا هیچ گونه اقدامی توسعه ای اهمیت منطقه زاگرس، جنگلها و عرصه های طبیعی آن را ندارد، چه برسد به عبور خط لوله گاز که به نوبه خود یک فعالیت توسعه ای مثبت قلمداد می شود.
وی نشان کرد : حیات و ممات منطقه در گرو زاگرس است. حتی منشا آب تمام سدهایی که در این منطقه ساخته شده و یا در حال ساخت است، اعم از کارون یک، دو، سه و چهار و سد دز در منطقه زاگرس واقع است.
ناصرمقدسی در پایان گفت : جنگل ها بهترین منشا تولید آب هستند و هر قطره باران جذب این مناطق می شود و حساسیت ما نیز بیشتر به خاطر تولید آب در منطقه زاگرس است.

منبع: خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران (ایرن)

http://www.iren.ir/Nsite/FullStory/?Id=3186

/ 2 نظر / 54 بازدید
سبزاندیشان اراک

ما زمین را از پدرانمان به ارث نبرده ایم، بلکه آن را از فرزندانمان قرض گرفته ایم. آلودگی هیچ مرزی نمی شناسد و ما همه کشتی شکستگانی هستیم که باید برای سلامت کشتی که میخواهد ما را به ساحل زندگی زیبا برساند تلاش کنیم. بنابراین نباید فراموش کنیم که یک زمین بیش نداریم و آن هم متعلق به همه موجودات زنده می باشد. برای نیل به این هدف من و تو نیز باید دست به دست هم دهیم و از این گاهواره ی کودکی، بستر زندگی، مامن پیری و آرامگاه ابدی صیانت کنیم. از وبلاگ ما دیدن فرمایید: Sabzandishanarak.blogfa.com با ما در ارتباط باشید: Sabzandishan_arak@yahoo.com خوشحال میشیم که برای تداوم ارتباطمون ما رو لینک کنید.

نادعلی

سلام و خسته نباشید -من از دوستداران محیط زیست هستم و فعالیت های هم در این باره میکنم مثل برگذاری برنامه های پاکسازی محیط زیست در کوهستان و .... به تازگی یک وبلاک به نام حفظ محیط زیست در کوهستان راه اندازی کردم و در حال برنامه ریزی برای کارهای دیگه هستم -لطفا در صورت امکان به وبلاگ من سر بزنید و نظر بدهید و وبلاگم را در لیست پیوند هاتون بزارید -نادعلی مسئول کمیته محیط زیست گروه کوهنوردی دامون شهرکرد