رونمایی از اطلس سیمای طبیعی استان یزد

استاد محمدعلی موسوی فریدنی و آقای حشمت الله انتخابی (مولف کتاب و مدیرعامل جمعیت دوستداران محیط زیست(طبیعت یاران))

 

حشمت‌الله انتخابی افزود: برای تهیه این کتاب هرکس کاری کاملا متفاوت از دیگری انجام داده و نتیجه آن بسیار ارزشمند و ماندگار در حوزه محیط زیست است. وی اظهار داشت: در اصل هدف از برگزاری مراسم رونمایی این کتاب تجلیل از کار جمعی است چرا که تلاش تک تک افراد سبب شد تا این کار گروهی به وجود آید.

 

هم‌چنین عکاس کتاب اطلس سیمای استان یزد نیز با اشاره به این نکته که ایران یکی از 5 کشور اول جهان از نظر اکوتوریسم و تنوع زیستی است، گفت: همانگونه که تنوع میراث فرهنگی کشور ارزشمند و نیازمند حفاظت و نگهداری است، میراث طبیعی نیز که از هزاران سال قبل وجود داشته و اکنون به ما رسیده هم نیازمند توجه، حفظ و نگهداری است.

حسن مقیمی افزود: امروز میراث مابه دلیل بی توجهی و کم توجهی مسوولان در معرض تهدید فراوان قرار گرفته است. وی بیان داشت: بخشی از درآمد کشورهای آفریقایی مانند کنیا و تانزانیا از طریق جذب گردشگر برای مناطق حفاظت شده و طبیعی این کشورها به دست می‌آید.

عکاس کتاب اطلس سیمای استان یزد تصریح کرد: توریست اکوتوریسم برای ماجراجویی سفر می‌کند و برای جذب آن نیاز چندانی به زیرساخت‌های گردشگری نیست. وی ادامه داد: با وجود این سرمایه بزرگ ملی در کشور و طبیعت دست نخورده به ویژه در منطقه زاگرس مرکزی می‌توان علاوه بر ایجاد آگاهی در مردم برای حفظ و نگهداری از آن با سرمایه ‌گذاری در صنعت گردشگری این مناطق به اشتغال ‌زایی مناسبی برسیم.

مقیمی خاطرنشان کرد: این کتاب بخش کوچکی از یک تلاش بزرگ است و امیدوارم این کار برای دیگر مناطق ایران نیز انجام شود زیرا برای ایجاد حساسیت باید در مردم شناخت ایجاد کرد.

 

کتاب اطلس سیمای استان یزد به سفارش اداره حفاظت محیط زیست استان یزد انجام شده است. این کتاب علاوه بر معرفی مناطق حفاظت شده، پارک‌های ملی و پناهگاه حیات وحش به طور خلاصه پوشش گیاهی (فلور) و همچنین حیات وحش (فون) استان شامل پستانداران، پرندگان و خزندگان معرفی شده است. در یک فهرست تصویری و نمایه نام علمی و انگلیسی مجموعه گونه‌های گیاهی و جانوری استان آورده شده است. هم‌چنین کتاب به دو زبان فارسی و انگلیسی آماده شده است.

 

منبع: ایسنا

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1459095&Lang=P

/ 0 نظر / 34 بازدید