گزارش نشست هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد زیست محیطی

محمد مهدی اسماعیلی، ادامه داد: مسائل زیست محیطی متعلق به آحاد جامعه و امری ملی است و تنها مربوط به جمعیت و تشکل خاصی نیست و تمام دستگاه‌های ذی‌ربط باید در حفظ آن کوشا باشند.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به سمن ها اعتقاد خاصی دارد، افزود: توجه به سازمان مردم نهاد در کشور شعار نیست و اعتقاد به تشکل‌های غیردولتی به همراه راهکارهای مورد نظر می‌تواند نقش مهمی در توسعه پایدار زیست محیطی داشته باشد.

معاون سیاسی‌امنیتی استانداری اصفهان تصریح کرد: یکی از راهکارهای اساسی برای حفظ هر چه بهتر محیط زیست و کاهش آلایندگی‌ها، سیاست کلی برون سپاری امور به آحاد جامعه و مشارکت تمام نهادهای مردمی است و باید با اعتقاد به سازمان‌های مردم نهاد بیشتر از گذشته در کنار یکدیگر مشکلات و مسائل را حل و فصل کنیم.

اسماعیلی با بیان اینکه در تشکیل کمیسیون‌های مختلف استان اصفهان توجه به حفظ محیط زیست از اهمیت زیادی برخوردار است، اظهار داشت: اکنون بیشترین عامل بیماری های قلبی و عروقی  که در استان وجود دارد ناشی از آلایندگی‌های زیست محیطی است که هر لحظه سلامت مردم را تهدید می‌کند و باید در این راستا راهکارهای اساسی را در نظر گرفت.

وی با اشاره به سند راهبردی فرهنگی که زیر نظر استانداری اصفهان تدوین شده و به زودی از آن رونمایی می‌شود، گفت: در چند بند از این سند توجه به محیط زیست و راهکارهای اساسی برای کاهش آلایندگی‌ها حائز اهمیت است و ارتباط موثر با دانشگاه‌ها، صنایع و ارتقای سطح دانش مردم نسبت به این امر از مسائل مهم در نظر گرفته است.

معاون سیاسی‌امنیتی استانداری اصفهان تصریح کرد: استان اصفهان پذیرش بیشترین گردشگر و توریست داخلی و خارجی را دارد و مسائل زیست محیطی باید بیش از پیش مورد توجه باشد و تمام آحاد جامعه و تشکل‌های غیر دولتی در این راستا باید وارد عمل شوند تا توسعه‌ای پایدار در استان ایجاد شود.

 

در بخش دیگری از این نشست، فدایی مدیرکل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از سال های اولیه تشکیل کنفرانس ها و ارائه بیانیه های زیست محیطی در دنیا، شعارهای زیادی برای حفاظت از محیط زیست سر داده شده است اما همانطور که مشاهده می کنیم به هیچ یک از این شعارها عمل نشده است، گفته می شود تا سال 2012 تمام یخ های قطب شمال آب می شود که در این صورت تغییرات آب و هوایی شدیدتری نسبت به شرایط کنونی انتظار خواهیم داشت

وی افزود: سازمان حفاظت محیط زیست به هیچ عنوان با توسعه مشکلی ندارد اما با توسعه ای که قرار باشد محیط زیست ما را نابود کند موافقت نمی کند، امروز اگر نتوانیم مشکلات محیط زیستی اطراف خود را حل کنیم تمام فعالیت ها تحت الشعاع این معضلات قرار می گیرد.

مدیرکل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: این سازمان متعلق به تمام مردم است و به همین دلیل بنا را بر مشارکت با سازمان های مردم نهاد قرار داده است که نتایج این هم اندیشی ها ما را در تدوین سیاست های زیست محیطی کمک به سزایی می کند.

فدایی تصریح کرد: در سال جاری سیاست سازمان حفاظت محیط زیست برون سپاری کارهایی که مردم و به خصوص سازمان های مردم نهاد توانایی انجام آن را دارند بنا نهاده شده است چرا که این سازمان نه در شعار که در عمل به سازمان های غیر دولتی اعتقاد راسخ دارد.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز در ادامه گفت: پس از وقفه ای که در نحوه تعامل سازمان حفاظت محیط با سازمان های مردم نهاد به وجود آمده بود، این نشست می تواند شروع خوبی برای ارتباط بهتر و متقابل میان این دستگاه و سمن های زیست محیطی به شمار آید.

احمدرضا لاهیجان زاده، اضافه کرد: اصفهان با وجود تنوع اقلیمی منحصر به فرد و اقلیم های متفاوت با مشکلات و معضلات زیست محیطی زیادی روبرو است که باید با همکاری سازمان های غیر دولتی برای حل این مشکلات گام برداریم.

وی با بیان اینکه حضور فعال سازمان های مردم نهاد زیست محیطی در راستای سیاست های اصل 44  قانون اساسی است، افزود: امروزه در بسیاری از کشورها، مدیریت آلودگی هوای شهری نیز به یکی از سازمان های غیر دولتی سپرده شده که این می تواند برای ما نیز الگو باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان، بیان داشت: سازمان حفاظت محیط زیست نیز بر همین اساس یکی از سیاست های خود را استفاده بیشتر از سازمان های مردم نهاد زیست محیطی بنا نهاده است و این نشست می تواند شروعی بر این تصمیم باشد.

در ادامه دبیر جمعیت طبیعت یاران اصفهان گفت: محیط زیست مسئله ای فردی نیست و حیات و زندگی ما به این مسائل بازمی گردد، چالش هایی که امروزه در زندگی ما به وجود آمده ناشی از بی توجهی به قوانین زیست محیطی است.

آقای انتخابی ادامه داد: در رسانه ها صحبتی از آینده بشر به میان نمی آید، وظیفه سازمان های مردم نهاد این است که دلسوزانه به بیان مشکلات پیش روی بشر بپردازند.

در بخش پایانی جلسه پیش از ظهر روز چهارشنبه، نشست عمومی این هم اندیشی با سخنرانی آقایان اشتری، کوشا فرد و محمدی برگزار شد.

مهندس اشتری، دبیر انجمن حفظ محیط زیست کوهستان در سخنان خود گفت: در ایران الگوهای مشارکتی به خوبی تعریف شده اما در اجرا شاهد مشکلاتی هستیم که باید از بین برود، چند سال پیش صحبتی از حضور 500 سازمان مردم نهاد به میان آمد اما باید دید امروز چه تعداد از این سمن های زیست محیطی تاثیر گذار هستند.

دکتر محمدی نیز در ادامه گفت: مشارکت این است که نماینده سازمان های مردم نهاد در کمیسیون های استانداری مربوطه حضور داشته باشد، عدم حضور ما به بی اعتقادی مسئولان به سمن ها باز می گردد.

وی افزود: خواسته ما همکاری بیشتر رسانه ملی با سازمان های مردم نهاد زیست محیطی است که باید این فرهنگ را رواج دهیم.

دکتر کوشا فرد نیز به عنوان آخرین سخنران تصریح کرد: باید قبول کرد که حیطه وظایف سازمان های دولتی حفاظت از محیط زیست بسیار زیاد است و به همین دلیل سمن ها به وجود آمدند تا بخشی از این وظایف را بر عهده گیرند.

در نوبت بعد از ظهر این نشست، کارگاه های چهارگانه هم اندیشی با حضور نمایندگان سازمان های مردم نهاد غیر دولتی و مسئولان دولتی برگزار شد.

در کارگاه بررسی مسائل و مشکلات و چالش های زیست محیطی در سطح ملی و منطقه ای که با مدیریت و سخرانی دکتر خاتون آبادی و حشمت ا... انتخابی برگزار شد، دو کلیپ متفاوت از وضعیت گذشته و امروز طبیعت به نمایش درآمد.

حاضران در این کارگاه، کلیپ نخست به نمایش در آمده را به جریان چرخه آزاد آب، پوشش گیاهی کامل، تنوع زیستی، جاذبه های گردشگری، هماهنگی طبیعت و... تعبیر کردند.

همچنین در مورد بهره برداری بیش از حد از معادن  و احداث سد ها هشداری هایی از سوی سخنرانان و حاضران در کارگاه ارائه شد.

حاضران در این کارگاه، درخصوص ویژگی های پخش شده از کلیپ دوم ظلم به طبیعت، ضعف در تصمیم گیری، اتلاف منابع، افزایش زباله، گسترش بلایای طبیعی، مصرف بی رویه، تداخل در اکوسیستم ها و .. اشاره کردند.

در ادامه حاضران در جلسه به شش گروه تقسیم بندی و در هریک از گروه ها به مباحثی چون آلودگی هوا، زباله، از بین رفتن تنوع زیستی، آب شیرین، خاک، توسعه پایدار، زیستن در حد ظرفیت محیط زیست، شوراها و مردم و محیط زیست پرداختند.

در کارگاه سازمان های مردم نهاد، نقاط ضعف و قوت، فرصت ها و تهدید ها که با مدیریت و سخنرانی آقایان اشتری و سلطانی برگزار شد، به بیان موانع موجود در استفاده هرچه بیشتر از پتانسیل های این سمن ها پرداخته شد.

در این کارگاه بر حمایت و توجه دولت به سازمان های مردم نهاد تاکید شد.

در این نشست، از جمله عوامل بیرونی تاثیر گذار بر فعالیت سمن های زیست محیطی، به عدم پذیرش دو طرفه، نگاه همراه با بی اعتمادی، نگرش سلیقه ای مدیران و نبود ارزشیابی استاندارد از سمن ها عنوان شد.

همچنین عوامل درونی نقاط ضعف سمن های زیست محیطی، کم تجربگی، مدیریت داخلی، ضعف ارتباطات، ناتوانی در گسترش سمن ها و نبود توانایی مالی ذکر شد.

همچنین از جمله نقاط قوت سازمان های مردم نهاد دولتی از دید شرکت کنندگان در مراسم، می توان به نظارت بر طرح های زیست محیطی، نامحدود بودن حوزه فعالیت، نبود بروکراسی اداری، و داوطلبانه بودن و بشر دوستانه بودن اشاره کرد.

دکتر اشتری در این کارگاه سه پیشنهاد به نمایندگان سازمان های مردم نهاد ارائه کرد که تخصصی کار کردن، ارتباط با سازمان های مرتبط و کار با جوامع محلی این سه توصیه ایشان بود.

در کارگاه محیط زیست طبیعی، مناطق حفاظت شده و ضرورت حفاظت از تنوع زیستی نیز که با سخنرانی و مدیریت دکتر راد نژاد و دکتر وهاب زاده برگزار شد، اهمیت حفاظت از تنوع زیستی مورد بحث قرار گرفت.

در این کارگاه، مدیریت مناطق حفاظت شده توسط دولتی ها یا سازمان های مردم نهاد به چالش کشیده شد.

در آخرین کارگاه بعداظهر روز نخست نیز توسعه و مشارکت مردمی، نقش سمن ها و انتقال تجربیات توسط مهندس کوشا فرد و دکتر محمدی ارائه شد.

توسعه پایدار و نقش سمن های زیست محیطی از جمله مباحثی بود که مورد توجه حاضران قرار گرفت.         

در نخسیتن روز از نشست هم‌اندیشی سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی منطقه مرکزی، نمایندگان سازمان های مردم نهاد زیست محیطی و مدیران کل حفاظت محیط زیست و امور اجتماعی استانداری های استان‌های اصفهان، مرکزی، سمنان، قزوین، زنجان و قم حضور داشتند.

در نشست روز دوم این هم اندیشی که تنها با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و معاون محیط زیست مرکزی برگزار شد، کارگاه های روز گذشته مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

به دلیل محدودیت زمانی و طرح مسائل مختلف، قرار شد بیانیه پایانی این نشست توسط مهندس انتخابی تهیه و تنظیم و با ارائه نظرات کارشناسان حاضر در جلسه به سازمان حفاظت محیط زیست ارائه شود.

همچنین در مراسم اختتامیه این نشست دو رزوه، پیشنهادهایی در خصوص چگونگی برگزاری این چنین نشست ها ارائه شد.

مهمترین این پیشنهادات، اثر بخش بودن مذاکرات و مباحث مطرح شده در نشست، ضرورت توجه مدیران به مذاکرات به نشست، ادامه و استمرار یافتن این جلسات در سح استانی و منطقه ای، تنظیم برنامه نشست ها با نظرسنجی از استان ها، اختصاص زمان بیشتر برای برگزاری نشست های مشابه و ضرورت حضور تمام وقت نمایندگان دفاتر امور اجتماعی استانداری ها در جلسات هم اندیشی عنوان شد.

پخش کلیپی از تالاب میقان استان مرکزی که توسط یکی از نمایندگان سازمان مردم نهاد این استان تهیه شده بود، پایان بخش این نشست بود.

 

گزارش از: آقای ندیمی

روابط عمومی و آموزش همگانی

حفاظت محیط زیست استان اصفهان

 

 

/ 1 نظر / 123 بازدید